iPhone 5 – První dojmy

Mám tu pokračování mého předešlého článku o iPhonu 5 a jeho používání. Chvíli mě to dalo si zvyknout na zvětšený display, ale rychle jsem si na to přivykl. U iPadu se zpočátku objevilo pár mušek, na které jsem navádal, ale u nového iPhonu se mě zatím po jeho funkční stránce nestalo nic, na co bych si přímo stěžoval. Je tomu hodně dlouho, co jsem vlastnil iPhone 3G a hodně lidí do mě rylo, že mám smartphone bez internetu, tak proč ho vlastně mám. Nyní jsem problém trochu vyřešil a pořídil jsem si i mobilní data.

Srovnání

Hned na první pohled je vidět, že nový iPhone je kousek větší a tenčí. Nezapomeňte si nevšimnout, že na prvním obrázku je iPhonem zarolován do svého futrálu, který ho chrání proti poškození při nošení v kapse.

Fotky

Na posledních dvou fotkách jsem zkoušel panoroma. Vypadá úžasně, když se fotka trochu zmenší, jinak ne. Klepou se mě ruce a vyfotit panorama rukou je prakticky nemožné. Chce to držet iPhone pevně v ruce, necukat a pomalu se otáček. Velmi náročný. Hned jsem začal uvažovat, že by to chtělo stativ s motorkem, který by uměl se otočit o 360°. Bohužel jsem ještě od té doby neměl čas, abych vyzkoušel focení na slunci (stále tu je inverze), abych vyzkoušel co je pravdy na té fialové záři, kvůli které se na internetu objevilo spousta článku.

Video

Nezapomeňte si dát kvalitu videa na maximum.

Video natočené na iPadu

Video natočené na televizi

Omlouvám se, ale hrozně se mě klepou ruce. 🙂
Video je nahráno ve full HD a 1:30 zabírá skoro 200MB. Bohužel nikde jsem v aplikaci na focení a nahrávání videa přímo od Applu nenašel nastavení, kde by šla regulovat kvalita fotek a videa. Nevím, jestli se to tam nachází a nebo ne. Ale pokud nevím, tak tuto maličkost zajisté řeší jiné aplikace.

Centrum informací

Notifikační centrum, kam se vypisují všechny události z aplikací, které si povolíte. Plus rychlý přístup na Twitter a počasí.

Čtečky

iBooks a Stanza. Neměnil jsem a ani měnit nebudu. Vyzkoušel jsem spostu aplikací a zůstal jsem věrný těmto dvoum. Stále iBooks používám na čtení magazínů a Stanzu pro čtení mang. Bohužel vývoj Stanzy je asi mrtev, protože již delší dobu je Stanza rozbitá, nefunguje v ní nastavení.

Sociální sítě

Aplikace pro Twitter a G+ nejsou vyjímkou. Dále nechybí aplikace Four Squares, která slouží pro vytváření tzv. check-inů. Sdílíte s přáteli místa, která jste navštívily, za to pak získáváte různé bodové hodnocení, odznaky atp.

A aplikace pro sledování svých přátel nebo-li Find my Firend. Pokud to svým přátelům povolíte, můžete s nimi sdílet svoji aktuální polohu. Něco jako Latitude od Google, který na iOS skoro vůbec nefunguje.

Navigace

Od české společnosti jsem si pořídil navigaci Be on road, kterou má vyzkoušenou kámoš a musím uznat, že funguje vážně luxusně. Tratě přepočítáva ihned, můžete si zvolit z několika možností kudy vás má navigace navigovat (silnice, dálnice, polní cesty atp.). Má dení a noční režim, takže vůbec neruší. Má rychlé převolby pro na navigování domů, do práce a pak v nabídce si můžete střádat oblíbené místa, které si tam přidáte.

Mobilní data

Asi jako každý v České Republice musí řešit nenažranost českých mobilních operátorů a cenu mobilního připojení s jejich úžasnou FAPkou. Proto používám aplikaci Data Usage, která vás upozorní na to, že jste překročili limit FAP.

Nabíjení

Aplikace Battery Doctor vám pomůže s tím jak správně nabíjet telefon. Monitoruje dobu nabíjení a odhaduje kolik ještě zbývá času do plného 100% nabití. Každý ví, že i když se hned na mobilu ukáže 100% nabito, tak baterka není zcela nabitá a musí se nechat alespoň ještě půl hoďky dýl v nabíječce, aby došlo k tzv. ustálení atomů v baterce. Tím si taky zaručíte delší výdrž baterie. Aplikace si vede statistiky a jednou měsíčně vás upozorní, abyste provedli tzv. plný cyklus nabití (vybít telefon a nechat plně nabít).

Přehrávání

Opět používám AcePlayer k přehrávání videa. Asi nejlepší přehrávač k dostání na trhu. Dle mě neexistuje lepší. Bohužel na iPhonu 5 mám menší nevýhodu a to je ta, že aplikace zatím není přizpůsobena na plné rozlišení iPhonu, takže se po okrajích objeví černé pruhy a aplikace se vycentruje. A pokud je video v rozlišení 16:9, tak se ještě na vrchu a ve spod objeví černé pruhy, takže to vypadá hodně nedokonale.

Příslušenství

Sluchátka – víc epická věc snad ani neexistuje. Jejich vytříbený tvar, který lehce zapadne do ušní jamky a drží a drží. Vůbec nevypadnou. A ke všemu jednoduché intuitivní ovládání na sluchátkách. Stiskem zastavit, rychlý dvojstisk další skladba, rychlý trojstik předešlá skladba, plus tlačítka na zesílení a zeslabení.

Nabíjecí a datobý kabel Lighting – nejlepší věc na něm je ta, že už nemusím řešit, kterou stranou ho do iPhonu zapojením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..