iPad – První dojmy

Mám tu pokračování svého článku o iPadu a moje první dojmy z používání. Z prvopočátku, když jsem iPad zapnul, tak jsem byl požádán o aktivaci, která se provádí pouhým zapojením iPadu k PC přes USB a spuštění iTunes. Po aktivaci jsem byl vyzván k upgradu iOS. Z počátku jsem přemýšlel, jestli si tam mám nechat iOS4, u kterého bych provedl jailbreak, a nebo přejít na iOS5. Dlouho jsem se nerozmýšlel a iPad aktualizoval.

Po aktualizaci se do iPadu nainstalovali všechny aplikace, které jsem měl dříve stažené. Tzn. že se mě tam primárně nahráli aplikace pro iPhone, ale měl jsem i nějaké aplikace určené primárně pouze pro iPad. Během stahování iOS, jeho následném nainstalování, a potom instalování aplikací do iPadu, jsem na internetu začal hledat spoustu aplikací na přehrávání videí, na čtení knížek a i nějaké hry. Všechno muselo být zdarma, jelikož u iOS5 zatím nelze použít jailbreak a tak mě nic jiného nezbývalo, jelikož utrácet za aplikace a hry se mě nechtělo.

Stáhl jsem opravdu spoustu aplikací. Všechny do iPadu nainstaloval a pak se prodíral každou aplikací zvlášť. Z prvopočátku jsem vytřídil a smazal z iPadu aplikace pro iPhone. Pak jsem začal třídit přehrávače a skoro nakonec čtečky na knížky. Úplně poslední byli hry.

Nahrávání souborů
Nejdříve jsem měl menší problém jak dostat soubory z PC do iPadu. Jelikož jsem s tím nebyl moc zkušený a nevěděl jsem jak nato, tak nahrávat 230MB videa přes dropbox se mě zdála být hovadina. Až mě poradil kámoš, že v iTunes v záložce Apps, po rozevření iPadu, lze do vybraných aplikací nahrávat soubory (pokud ovšem to ty aplikace umožňují). Nejednoduší řešení se mě zdálo použít aplikaci FileApp (pokud bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to takový skromný total commander). Do FileApp jsem nahrál videa a knížky a pak v samotné aplikaci akorát zvolil, ve které externí aplikaci chci soubor otevřít.

PřehrávačAce Player
Vyzkoušel jsem spoustu přehrávačů, ale nenašel jsem žádný použitelný přehrávač zdarma. Buď všechny byli oblepené tunou reklamy, nebo špatně přehrávali video a nebo vůbec nechtěli zobrazit titulky ve videu. Až jsem přišel k testování přehrávače Ace Player, sice má pár much, ale zdá se mě jako použitelný přehrávač. Je to sice placená aplikace, ale tenkrát se konali nějaké slevy a já si tuto aplikaci pořídil zadarmo. Největší mínus u přehrávače je nemožnost si nastavit vzhled titulků a špatné interpretovaní titulků ve formátu ass/ssa a trochu přehrávač nezvládá přehrávaní H.264 10bit, ale jinak je to asi to nejlepší, co momentálně mám.

Hned jsem na iPadu také shlédl celý díl YY. Žravost baterky byla pouze 5% za celý jeden přehraný díl s hlasitostí na 50% a jasem také na 50%, což při ideálním stavu činí 20 epizod na iPad. A to je velmi pěkné číslo. To jsem k tomu měl ještě zapnutou wifi.

ČtečkyiBooks & Stanza (& FileApp)
Našel jsem spoustu aplikací, které se jevili z počátku jako vhodné pro čtení, avšak většina z nich byli jen online aplikace pro prohlížení mang na určité stránce, což mě hodně zklamalo. Velkolepé jásání skončilo fiaskem. Než co jsem objevil aplikace iBooks a Stanza. Stanza se mě jeví jako vhodný kandidát pro čtení mangy v zip/rar archívu a iBooks pro čtení elektronických knih (pdf, epub, pdb, atp.). Zkoušel jsem i prohodit čtení, že bych v iBooks otevřel rar/zip, avšak to bohužel nejde a ve Stanza se mě čtení knížek zdálo divné až-li nepoužitelné. Problém taky nastává u aplikace iBooks, jelikož do ní z PC nemůžete přímo přetáhnout knížky, ale musíte jít přes výše zmíněnou aplikaci FileApp, což u aplikace Stanza nehrozí. Tam můžete nahrát mangy přímo přes iTunes.

Osobní dojmy z prohlížení knih a mang jsou velice pozitivní. Skvěle se čte obsah a lehce se aplikace ovládají.

Ještě se zmíním o souborovém prohlížeči FileApp. Ten dokáže taky přečíst některé elektronické knížky, avšak po stránce ovládání je prakticky téměř nepoužitelný. Pro mě tato aplikace slouží jen jako prostředník při směrování souborů na určité místo, kde chci, aby se soubor otevřel.

iBooks

Stanza

Zpravodajství
Zahoďte internetové prohlížeče a začněte používat speciální aplikace pro to určené. Vím, že pro každý novinkový portál je zapotřebí vlastní aplikace, ale ovládání, které je v těchto aplikací dáno, je nepřekonatelná věc, kterou jen tak v obyčejném prohlížení webových stránek nenajdete. Hned se ze čtení novinek stává zábava a ne opruz při prodírání se webem s tunou reklamy. To samé platí i pro streamovací služby jako je např. Voyo, TN.cz, ČT24 a nebo Óčko. Stáhnete a otevřete aplikaci a už se můžete pohodlně dívat na live vysílání a nebo zabrouzdat do archívu.

Hry
Má cenu rozebírat hry? Vím že plnohodnotná konzole jako je xBox má nad iPadem navrch, co se třeba týče FPS her, ale i tak některé hry (např. Angry Birds) vypadají vážně úžasně. A pokud člověk sleduje speciální weby, které se zabývají slevami na Apple store, tak lze některé hry pořídit levněji a nebo úplně zdarma.

Fotky & Video
Posílám jednu ukázku jak vypadá fotka z iPadu a jedno video, kde je zaznamenán průchod mým pokojíkem.

U videa doporučuju zapnout fullscreen a plnou kvalitu, jinak nic nepoznáte.

Osobní návyky
Usínání
Výborná hračička, když chce jít člověk spát a má vypínač na druhý straně pokoje. V posteli rozsvítí iPad, zhasne a cestou do postele nemusí lozit skoro po čtyřech, aby cestou ve tmě nezakopl.

Spaní
Tak nějak mě přišlo normální chodit spát s mobilem vedle postele, teď mě začíná být normální chodit spát i s tabletem. Takže jsem na posteli nasáčkovaný já, vedle mě tablet a vedle tabletu mobil. Možná před rokem, by mě to přišlo divné, ale teď už chápu význam slova chodit spát s tabletem.

Probuzení
Lepší raní probuzení snad není, když se akorát jen v posteli otočíte vezmete do ruky iPad a projedete novinky a události, které se ve vaší nepřítomnosti stali. Snad ještě snídani do postele a byl by to ideál.

Snídaně
Možná si už klepete na čelo, ale já vážně s iPadem snídám a během toho projíždím internet. A tohle jsem nikdy nedělal. Nikdy předtím jsem si nevzal snídani a nešel si sní sednout k notebooku.

Nevýhody
Klávesnice
Jak každý tuší/ví, tak v iPadu je pouze virtuální klávesnice, kde v klasickém rozhraní není diakritika, což pro mě, pro člověka, který diakritiku používá skoro všude, je velmi složitá věc, co se týče psaní. Taky jsem po pár větách, když jsem psal tento článek, vzdal psaní na iPadu a přešel jsem k notebooku.

Komunikační klient
Zatím jsem nenarazil na jednotného klienta, přes kterého bych se mohl připojit 2x na ICQ, na Jabber, na IRC a na MSN.

Webové stránky
Některé webové stránky jsou absolutně nepřizpůsobené iPadu a těžko se jimi prodíráte. Hlavně když máte odkazové rozjížděcí menu. To je peklo.

Potřeby
Wifi router
Velikou potřebou, kterou mám skoro zařízenou, je wifi router. Momentálně jedu na addhoc síti vytvořenou přes notebook, což v prvním patře v rodinném baráku, kam chodím snídat, mám velmi slabí signál. Což způsobuje výpadky a větší žravost baterky v iPadu.

Ruksak
Obal na iPad proti poškrábání. Ten už mám taky skoro vyřízený, jen čekám až mě dorazí domů.

Obrázky
A potřebuju někde najít pěkné obrázky, které by se hezky vyjímali na ploše iPadu.

4 odpovědi na “iPad – První dojmy”

  1. Asdasd:
    Klávesnici a komunikační klienty jsem už vyřešil. Opět děkuji svému kámošovi, který iPad má delší dobu. Pasní s diakritikou je snadnější ona tam je na to taková fičurka. Detaily popíšu v dalším článku…

    Berry:
    Vynikající hračička, jen škoda, že kdyby jsi chtěl iPad, tak od teď opět za plnou cenu. O levnějších alternativách s Androidem neuvažuj, HW na slabších tabletech skoro vůbec neutáhne video. Bys musel pak jedině konvertovat.

  2. jinej tablet bych ani nebral.. měl jsem možnost si vyzkoušet ipad a jakejsi tablet od samsungu a rozdíl v rychlosti je znatelný.. plna cena my zas tak nevadí jen nevím kdy si ho pořídím páč tet už toho mam nadhlavu 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..