AniSub – Návod pro začátečníky

AniDB je jedna z databází, která umožňuje si vést svůj animelist a využívá toho, že většinu souborů vede u sebe v databázi pod ed2k hash klíčem. A díky různým klientům, kteří umí hashovat soubory a komunikovat s AniDB, si můžete snadno a rychle vést svůj animelist, bez toho aby jste ručně procházeli webové stránky AniDB a vše ručně vyklikávali. Navíc stejně má AniDB omezení, takže by vás po pár přidaných anime k sobě do animelistu přes webové rozhraní za chvíli zabanovala.

Výhoda tohoto programu je, že si inverzně vede záznamy o souborech, anime a epizodách i u sebe v lokální databázi, takže třeba v momentě kdy nemáte přístup k internetu se můžete podívat do programu a zjistit patřičné info. A nebo také a hlavně především program slouží jako databáze souborů, kde se nacházejí na jakém disku. A pro procházení a vyhledávání souborů jsou v programu patřičné nástroje, které vám usnadní jejich hledání.

Hlavně pro mě má program tu výhodu, že usnadňuje moji lenost při vedení mého animelistu. Nahodím soubory do programu, zmáčknu dvě tlačítka a o víc se starat nemusím.

Registrace na AniDB

V první řadě je zapotřebí mít účet na stránkách AniDB. Pokud tak nemáš, tak se zaregistruj kliknutím na tlačítko signup.

Spuštění AniSub

Při prvním spuštění, by na tebe měla vyskočit uvítací obrazovka programu AniSub. Vyplň přihlašovací jméno (stejné jako na AniDB) a jako heslo (stejné jako na AniDB). Následně klikni na tlačítko Vytvořit. Tím dojde k vytvoření lokálního účtu. Měla by na tebe vyskočit hláška, že účet byl úspěšně vytvořen, tak ji potvrď. Následně se přihlaš do AniSub přes tlačítko Přihlásit.

Základní ovládání

Nahashování souborů

Následně si otevři složku se svými anime videi. Na video soubor klikni a následně ho přetáhni do programu. Nebo se přepni v AniSub na záložku Hash a následně klikni na velké tlačítko se zeleným plus. Měla by se otevřít nabídka, které tě vyzývá k tomu, aby jsi vybral adresář s videi. Až budeš mít v programu AniSub naházené soubory, tak potom klikni na zelenou šipku – tím začne program hashovat soubory.

Komunikace s AniDB

Následně po dokončení hashování se přepneme na záložku Anime » Soubory. Všimni si, že už se v nabídce zobrazil náš nahashovaný soubor. Zatím ale není identifikovaný. V levém dolním rohu by se mělo zobrazit počet úloh (v našem případě tam je 1 – postupem času jich tam bude víc) – toto číslo znázorňuje počet nevyřízených dotazů na AniDB. Proto aby jsme tyto dotazy úspěšně vyřídili je zapotřebí mít správně vyplněné jméno a UDP API Key. Následně klikni na takovou dvojitou šipku nahoru a dolů – ta zapříčiní rozeběh komunikace mezi lokálním klientem a stránkou AniDB. Viz obr.

Pokud jsi vše vyplnil správně, žádná varovná hláška by na tebe neměla vyskočit. Dole na liště by se místo stavu Odpojeno měl zobrazit stav Připojeno. Předtím než co začneš panikařit, že se nic neděje, dvakrát se ujistit, že stav Připojeno se opravdu nachází dole na liště. Po chvilce počet úloh by měl pozvolna klesat – až k nule. Až počet úloh bude na nule, tak klikneme na modrou zeměkouli dole vlevo a výpis souborů by se měl znova načíst už s identifikovaným souborem.

Dvakrát poklepeme na název anime a program by se měl přepnout do rozšířeného módu s výpisem informací.

Zařazení souboru do animelistu

Zatím máme soubor pouze lokálně uložen v databázi programu AniSub, ale na AniDB není o tom ani zmíňka, že tento soubor vlastníme. Proto se zpátky přepneme na záložku se zobrazením souborů. Vybereme patřičný soubor a klikneme na něj pravým tlačítkem na myši. Měla by se zobrazit kontextová nabídka, ve které vybereme MyList » Přidat/Upravit. Vyplníme/vybereme patřičné údaje, které o souboru chceme shromažďovat a klikneme na zelenou fajfku.

Opět by se měl navýšit počet nevyřízených úloh na AniDB, které by se měl opět vyřídit. Nyní už by měl být soubor zaevidován i na stránkách AniDB ve tvém animelistu.

Co když soubor není v AniDB?

Přehled značek:
Zelená – Soubor čekající na získání informací z AniDB
Modrá – Soubor je zaevidován v animelistu s příznakem zhlédnuto
Oranžová – Soubor se nenachází v AniDB
Bílá – Soubor se nachází v základním stavu (je identifikovaný – existuje v AniDB)

Pokud vám AniSub označí některé soubory oranžově, že se nenachází na AniDB, tak s největší pravděpodobností se jedná o soubor, který je vadný a nebo poškozený. V takovém případě doporučuju zkontrolovat CRC, jestli vše sedí. Pokud je vše správně, pak v takovém případě se nejspíše jedná o soubor, který ještě není zaevidován v databázi AniDB – většinou se toto stává u čerstvě vydaných episod. Zhruba do jednoho až dvou dnů se soubor na AniDB vyskytne, pokud ne, můžeš soubor zkusit přidat sám.

Jaké soubory rozhodně na AniDB nenalezneš jsou rawy, vlastní enkódy a ripy a nebo soubory u kterých si jen upravoval titulky a zpátky jsi je vkládal do videa. Takovéto soubory se ani nesnaž přidávat do AniDB.

Závěr

A tohle je jen základní přehled toho, co program dokáže. Umí přejmenovávat a třídit soubory dle předem naprogramovaných specifikací, které si můžeš různě navolit. Vedou se přehledné statistiky, můžeš si vést, kdy jsi shlédl celé anime a následně se podívat na časový přehled, můžeš vyhledávat/třídit anime/soubory, tagovat a hodnotit anime a spoustu dalších věcí. Pamatuj u anime tento program nekončí! V záloze je ještě databáze mangy…

Jedna odpověď na “AniSub – Návod pro začátečníky”

  1. Zdravím,

    Pokud teda jsou soubory označeny Oranžově, dají se i tak vložit do databáze anisub? Jelikož pokud ne, tak mi celkem nedochází smysl, když pak např. vlastní ripy nemůžu mít v anisubu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..